OC KOMUNIKACYJNE cz. 2

Co powinieneś wiedzieć o ubezpieczeniu OC? Dzisiejszy artykuł przybliży zagadnienia dotyczące zmiany własności pojazdu. Znajdziecie w nim również aktualne informacje o wysokości kary za brak ważnego ubezpieczenia OC komunikacyjnego w 2022 r. Zapraszamy do lektury.

Nabycie samochodu to nie lada stres. Na nowym nabywcy auta spoczywa szereg obowiązków, w tym rozwiązanie kwestii ubezpieczenia OC. Najczęściej spotykamy się ze sprzedażą pojazdu (na podstawie umowy sprzedaży), darowizną pojazdu (na podstawie umowy darowizny) oraz dziedziczeniem spadku po zmarłym (w drodze spadkobrania). Co się dzieje z polisą OC w takich przypadkach?

Przepisy stanowią, że w momencie zmiany własności pojazdu polisa OC przechodzi automatycznie na nowego właściciela. Trzeba jednak pamiętać, że umowa taka nie wznawia się na kolejny 12 miesięczny okres.

Sprzedaż pojazdu - ma zastosowanie art. 31 ust. 1 – prawa i obowiązki poprzedniego posiadacza pojazdu przechodzą na posiadacza pojazdu, na którego zostało przeniesione (umowa sprzedaży) prawo własności pojazdu. Umowa rozwiązuje się z upływem okresu, na który została zawarta (chyba, że została wypowiedziana na piśmie przez posiadacza pojazdu, na którego zostało przeniesione prawo własności pojazdu). Umowa nie wznawia się na kolejny 12 miesięczny okres.

Darowizna - ma zastosowanie art. 31 ust. 1 prawa i obowiązki poprzedniego posiadacza pojazdu przechodzą na posiadacza pojazdu, na którego przeszło (umowa darowizny) prawo własności pojazdu. Umowa rozwiązuje się z upływem okresu na który została zawarta (chyba, że została wypowiedziana na piśmie przez posiadacza pojazdu, na którego przeszło prawo własności pojazdu). Umowa nie wznawia się na kolejny12 miesięczny okres.

Spadek - ma zastosowanie art. 31 ust. 1 – prawa i obowiązki poprzedniego posiadacza pojazdu przechodzą na posiadacza pojazdu, na którego przeszło (w drodze spadkobrania) prawo własności pojazdu. Umowa rozwiązuje się z upływem okresu na który została zawarta (chyba, że została wypowiedziana na piśmie przez posiadacza pojazdu, na którego przeszło prawo własności pojazdu). Umowa nie wznawia się na kolejny 12 miesięczny okres.

Za brak polisy OC właściciela pojazdu czekają kary.

W 2022 roku są to następujące opłaty:

Dla samochodów osobowych:

  • do 3 dni wysokość kary 1 200.00 zł
  • od 4-14 dni wysokość kary 3 010.00 zł
  • powyżej 14 dni wysokość kary 6 020.00 zł

Dla samochodów ciężarowych:

  • do 3 dni wysokość kary 1 810.00 zł
  • od 4-14 dni wysokość kary 4 520.00 zł
  • powyżej 14 dni wysokość kary 9 030.00 zł

Dla pozostałych pojazdów:

  • do 3 dni wysokość kary 200.00 zł
  • od 4-14 dni wysokość kary 500.00 zł
  • powyżej 14 dni wysokość kary 1 000.00 zł

Ta strona używa cookie

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zgadzam się
Więcej informacji o cookies